Okno w głąb czasu. Studnia i jej znaczenie w przestrzeni osadniczej środkowoeuropejskich społeczeństw schyłku starożytności. 101 studni z Kwiatkowa to odkrycie bezprecedensowe w skali europejskiej. Obiekty te łączę z rzemiosłem, stanowiącym podstawę gospodarczą "faktorii" na bursztynowym szlaku. Chcę odpowiedzieć na pytanie na ile wpływ na lokalizację i rodzaj produkcji miała woda, przefiltrowana przez las kopalny, i czy tutejszy model gospodarczy ma podłoże lokalne, czy jest elementem obcym?
2015/16/S/HS3/00241
Słowa kluczowe:
Deskryptory:
- HS3_8: Archeologia ( w tym: archeologia Grecji i Rzymu; archeologia Egiptu i Nubii, archeologia Bliskiego Wschodu, archeologia Nowego Świata, archeologia pradziejowa, archeologia protohistoryczna, archeologiawczesnośredniowieczna, archeologia średniowieczna i nowożytna
- HS3_11: Etnografia i antropologia kulturowa (w tym: opis kultur tradycyjnych, antropologia magii, kultu i religii, zmiana kulturowa i procesy globalistyczne, antropologia zjawisk społeczno-kulturowych, etnicznych i tożsamościowych)
Panel:
HS3 - Wiedza o przeszłości: historia, archeologia, etnologia, antropologia kulturowa
Jednostka realizująca:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historyczny
woj. wielkopolskie
Inne projekty tej jednostki
Konkurs: FUGA 4 - ogłoszony 2014-12-15
Przyznana kwota: 454 204 PLN
Rozpoczęcie projektu: 2015-10-01
Zakończenie projektu: 2019-09-30
Planowany czas trwania projektu: 48 miesięcy (z wniosku)
Status projektu: Projekt rozliczony